Szachy to nie tylko gra, ale też popularny sport

Gra w szachy nie kojarzy się nam raczej ze sportowymi emocjami, a szkoda, bo rozgrywki szachowe w ostatnich latach biją rekordy popularności.

Okazuje się, że szachy mogę wywoływać niemałe emocje, a starcia zawodników nie muszą być nudne, szczególnie jeśli są uzupełnione przez wciągający komentarz. Co warto wiedzieć o szachach jako sporcie?

Szachy – królewska gra

Szachy nazywane bywają królewską grą. Nie jest to przypadek, bo grać w nie lubiło wielu dawnych królów i imperatorów. Turnieje szachowe są jednak organizowane dopiero od nowożytności, a największą popularność przeżywały w XX wieku, gdy zmagania szachistów śledził cały świat. Obecnie królewska gra przeżywa renesans popularności, a transmisje z turniejów zbierają setki tysięcy oglądających. Dzieje się tak, ponieważ poziom gry znacząco wzrósł, a oglądanie szachów potrafi być niezwykle emocjonujące, szczególnie jeśli turniej jest rozgrywany w formule szybkich meczy z niewielką ilością czasu na jedną partię.

Znani polscy szachiści

Z Polski pochodziło wielu znanych szachistów. Jeśli chodzi o postacie historyczne, warto wspomnieć chociażby o pochodzącym z Łodzi Akibie Rubinsteinie, który na przełomie wieków siał postrach na turniejach szachowych w całej Europie. Również obecnie możemy pochwalić się wieloma szachistami zajmującymi wysokie miejsca w ogólnoświatowych turniejach. Najbardziej znany z nich jest Jan Krzysztof Duda, który zgodnie z rankingami jest w pierwszej dziesiątce najlepszych szachistów świata.

W trakcie kariery wygrał on wiele znaczących turniejów i zarobił grube miliony. Innym, znanym polskim szachistą jest Radosław Wojtaszek, też znajdujący się w ścisłej czołówce najlepszych szachistów świata.