Jakie są koszty ogrzewania gazowego?

Wybór formy ogrzewania domu to bardzo istotna decyzja, którą trzeba podjąć podczas jego budowy. Należy brać pod uwagę nie tylko aspekty techniczne i ekologiczne, ale też koszty przedsięwzięcia. Bardzo popularne jest ogrzewanie gazowe, które ma wielu zwolenników. Ta metoda grzewcza zapewnia wygodę, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska w takim stopniu, jak piec na węgiel. Jest też tańsza od ogrzewania prądem. Dlatego na ogrzewanie gazowe decyduje się coraz więcej osób.

Ogrzewanie gazowe koszty

Ogrzewanie gazowe cenione jest nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale też przez niski koszt eksploatacji. Jest to również ekologiczna alternatywa dla węgla, który pozostawia spory ślad węglowy i generuje wiele zanieczyszczeń. Dodatkowo cena tego surowca stale rośnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zmianę systemu ogrzewania domowego. 

Ogrzewanie gazowe stale zyskuje zwolenników. Aby podjąć decyzję o jego instalacji, należy jednak poznać koszty tego typu instalacji. Bardzo popularne jest ogrzewanie gazowe z butli, które nie wymaga dostępu do sieci gazowej. Koszt jego instalacji nie jest duży. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę zbiornika na gaz, ale też kotła gazowego. 

Cena ogrzewania gazowego – koszt instalacji i średnie zużycie gazu na rok

Jeżeli celem jest zainstalowanie centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG oraz przydomowym zbiornikiem, trzeba wziąć pod uwagę koszty nie tylko samych elementów systemu, ale też robocizny. Za tę ostatnią trzeba zapłacić około 5 000 złotych. Do tego trzeba doliczyć 26 000 zł za niezbędne materiały (kocioł gazowy LPG i przydomową butlę z gazem). Ogrzewanie gazowe koszty  za całość wynoszą około 31 000 zł. Dodatkowe 6 000 zł trzeba doliczyć za montaż instalacji z powietrzną pompą ciepła. 

W skali roku zużycie gazu na przestrzeni mieszkalnej orientacyjnie mieści się w zakresie 100-160 kWh na rok. Dokładne obliczenie rocznego kosztu ogrzewania gazowego wymaga uwzględnienia aktualnej ceny za 1 kWh tego surowca oraz powierzchni do ogrzewania. Koszt gazu może rosnąć z roku na rok, jednak dalej będzie znacznie bardziej ekologiczny i opłacalny niż węgiel.