Marcin Kuźba – pozwolił Wiśle Kraków rozegrać najlepszy mecz w Europie w w XXI w.

W sezonie 2002/2003 Wisła Kraków zanotowała znakomity występ w Pucharze UEFA. Klub po drodze pokonał Glentoran Belfast, Primojre Ajdovscina, Schalke 04 Gelsenkirchen oraz Parmę.

Drużyna prowadzona przez doświadczonego Henryka Kasperczaka poległa w dwumeczu przeciwko Lazio Rzym, jednak był to pojedynek gdzie obie drużyny prezentowały zbliżony poziom.

Jaka była rola Marcina Kuźby w sukcesie Wisły Kraków?

Marcin Kuźba przeszedł na zasadzie wypożyczenia przed sezonem 2002/2003 ze szwajcarskiego Lausanne Sports do Wisły Kraków. Sezon 2001/2002 zawodnik ten spędził na wypożyczeniu do francuskiego AS Saint- Etienne. Właścicielem karty zawodniczej napastnika był Waldemar Kita.

Zawodnik ten pod Wawelem zaskoczył wszystkich, mało kto się spodziewał, że wychowanek LKS Lubochni, który pierwsze kroki w seniorskiej karierze spędził w Górniku Zabrze wygra rywalizację z ulubieńcem trybun, Tomaszem Frankowskim. Marcin Kuźba dobrze prezentował się już w rozegranym rewanżu przeciwko Glentoranowi gdzie trafił dwukrotnie, kolejną bramkę trafił przeciwko słoweńskiemu Primorje oraz Lazio Rzym. Piłkarz ten był doskonałym partnerem dla Macieja Żurawskiego, choć do dziś wielu kibiców 'Białej Gwiazdy’ ma za złe popularnemu 'Żurawiowi’, że nie podał koledze piłki w akcji podbramkowej w trakcie decydującego starciu przeciwko Rzymianom.

Marcin Kuźba po wielu latach wrócił do reprezentacji, gdzie zagrał z Danią, Węgrami, San Marino oraz z Kazachstanem. Dorobek w reprezentacji Kuźby to sześć spotkań i dwie bramki wbite San Marino. Łącznie w trakcie sezonu 2002/2003 gracz zdobył dla krakowskiego klubu 28 goli we wszystkich rozgrywkach.

W jaki sposób potoczyły się dalsze losy Marcina Kuźby?

Karta zawodnicza Marcina Kuźba przez czas pobytu w klubie spod Wawelem pozostawała w rękach Waldemara Kity. 'Biała Gwiazda’ nie była w stanie wykupić zawodnika dlatego Waldemar Kita postanowił transferować zawodnika do Olympiakosu Pireus na czym krakowski klub nie zarobił ani złotówki. W okresie 2004- 2006 piłkarz grał znowu w Wiśle Kraków, jednak był już cieniem zawodnika który grał w tym klubie w sezonie 2002/2003.

Marcin Kuźba zakończył karierę w Górniku Zabrze, skąd wyruszał na podbój europejskich boisk. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Marcin Kuźba związany był z Wisłą Kraków w charakterze skauta.