Stadion Wisły w Krakowie – jakie kryje tajemnice?

Wisła Kraków to drużyna piłkarska z miasta zamieszkiwanego niegdyś przez  Smoka Wawelskiego. Powstała w 1906 roku i od tego czasu towarzyszy jej symbol Białej Gwiazdy. Choć na początku gwiazda była białoniebieska, a na każdej koszulce było dwie gwiazdy.

Szybko jednak zmieniono symbol na ten obowiązujący do dzisiejszego dnia. Stadion zespołu piłkarskiego Wisła Kraków mieści się przy ul. Reymonta.

Stadion Wisły Kraków i jego tajemnice

Od początku istnienia klubu, jego działacze, robili wszystko by pozyskać finanse i tereny na budowę stadionu dla swojej drużyny. Początkowo stadion drużyny miał mieścić się przy ulicy Mickiewicza, jednak plany te nie zostały zrealizowane a sam klub zadłużył się.

Kilka lat po tych wydarzeniach włodarze klubu otrzymali tereny na Oleandrach i właśnie w tamtym miejscu rozpoczęto budowę stadionu. Jednak sportowcom nie dane było długo cieszyć się z nowego obiektu. Rok po otwarciu Stadion na Oleandrach został zniszczony przez pożar. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Wisła otrzymała tereny na tyłach Parku Jordana gdzie powstał stadion. Budynek oddany w 1922 roku został zniszczony przez burzę dwadzieścia cztery lata później.

Aktualny (i jednocześnie 3 z kolei) stadion Wisły został wybudowany w 1953 roku na placu obok zniszczonego przez burzę budynku

Obiekt ten powstał w miejsce stadionu żużlowego. Stadion przeszedł wiele remontów, zmian i renowacji. Jednak do dziś siedziba klubu się nie zmieniła. Mecze drużyny Białej Gwiazdy odbywają się przy ul. Reymonta. Stadion może pomieścić 33 tysiące kibiców.

Warto wiedzieć że to właśnie na stadionie Wisły Kraków po raz pierwszy w Polsce zamontowano system ogrzewania murawy.